Procedury w przypadku złego stanu zdrowia

PROCEDURY DZIAŁANIA

PRZEDSZKOLA NR 119
„W Zielonym Ogrodzie”
w przypadku złego stanu zdrowia dziecka

Dziecko jest zbyt chore aby, pozostać w przedszkolu, jeżeli z powodu złego samopoczucia nie jest w stanie uczestniczyć w zajęciach lub jeśli jego stan wymaga fachowej opieki, lub jeśli naraża inne dzieci na zarażenie się chorobą.

Objawy zaobserwowane u dziecka, upoważniające nauczyciela do poinformowania rodziców o konieczności zabrania dziecka do domu:

• SKÓRA-jeżeli na skórze pojawia się wysypka i temperatura ciała dziecka jest podwyższona lub jeśli wysypce towarzyszą zmiany
    zachowaniu dziecka, lub jeśli dziecko ma liszajec (swędzące, pęcherzykowate wypryski na skórze);
  • OCZY-ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaróżowione lub zaczerwienione, a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub zasycha w oku);
  • ZACHOWANIE-dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle (szczególnie dzieci najmłodsze);
  • SYSTEM ODDECHOWY-dziecko ma problemy z oddychaniem;
  • SYSTEM TRAWIENIA-dziecko ma biegunkę, w ciągu ostatnich 24 godzin zwracało przynajmniej dwa razy;
  • JAMA USTNA-w jamie ustnej pojawiły się krostki lub owrzodzenia
    i ślina wycieka dziecku z ust;
  • SYMPTOMY POWAŻNYCH CHORÓB ZAKAŹNYCH.
  • PODWYŻSZONA TEMPERATURA CIAŁA.

Kiedy dziecko może wrócić do przedszkola?

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, iż początkowa lub końcowa faza infekcji stanowi zagrożenie dla innych osób z otoczenia. Żaden rodzic bowiem, nie chce, by inne dzieci narażały jego własne na zachorowanie. Tylko informacja lekarska może być wiarygodna w ocenie zdrowia dziecka. Nie ma możliwości wysyłania dziecka do przedszkola z prośbą podawania np. syropu. Pracownicy przedszkola nie są w żadnym wypadku uprawnieni do podawania jakichkolwiek lekarstw, nawet jeśli jest to „tylko syropek”.

Poniżej podajemy minimalne wymagania czasowe ustalone przez lekarzy pediatrów:*

• WIETRZNA OSPA - w momencie, jak przyschną wszystkie zmiany skórne(krosty)- może to trwać od 7 do 10 dni.
  • LISZAJEC-po 24 godzinach od rozpoczęcia leczenia (z koniecznością powiadomienia nauczyciela i dyrektora przedszkola)
  • WSZY LUB ŚWIERZB - w przypadku braku zmian skórnych (świerzb), po całkowitym oczyszczeniu włosów z gnid (wszy)- z koniecznością powiadomienia nauczyciela i dyrektora przedszkola.
  • ZAPALENIE SPOJÓWEK (bakteryjne) - po 24 godzinach od chwili rozpoczęcia leczenia;
  • ZAPALENIE SPOJÓWEK (wirusowe) – w przypadku braku zmian na spojówkach.
  • ŚWINKA - 9 dni po zaobserwowaniu powiększonych gruczołów za uszami.
  • ZAPALENIE GARDŁA LUB GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH (bakteryjne)-po 24 godzinach leczenia oraz po 24 godz. od chwili ustąpienia wysokiej temperatury.
  • ZAPALENIE GARDŁA LUB GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH (wirusowe) – co najmniej po 7 dniach od momentu rozpoczęcia leczenia.
  • OWRZODZENIE JAMY USTNEJ- w terminie ustalonym przez lekarza
  • KOKLUSZ – po 5 dniowym okresie zażywania antybiotyków
  • ODRA – 4 dni od chwili całkowitego zniknięcia wysypki
  • Inne poważne choroby zakaźne – w terminie ustalonym przez lekarza

* źródło - konsultacja pediatryczna

* M.Broniszewska „Doradca Dyrektora Przedszkola” nr 8 styczeń

2010r.

Przedszkole zawiadamia rodziców telefonicznie
o stanie chorobowym dziecka.

Rodzice są zobowiązani odebrać dziecko z przedszkola
i zaprowadzić je do lekarza, stosując się do zaleceń.

Prosimy nie przyprowadzać dzieci przeziębionych.
Katar to także choroba. Pamiętajmy o innych dzieciach
i o niebezpieczeństwie zarażenia. Jeżeli dziecko źle się poczuje, natychmiast Was o tym powiadomimy, dlatego prosimy aby telefony, którymi dysponujemy, były stale aktualne.