Przedszkole nr 119 "W Zielonym Ogrodzie"

Przedszkole nr 119, Warszawa, ul. Turmoncka 18

Godło Polski
BIP

Fluoryzacja

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Każdy człowiek chce mieć zdrowe zęby, i każdy z pewnością stara się zrobić wszystko, aby powstawaniu próchnicy - jednak nie zawsze się to udaje.

W obecnym roku chcielibyśmy ponownie wprowadzić w przedszkolach.

 

 

PROGRAM PROFILAKTYKI PRZECIWPRÓCHNICZEJ

Przez ten program chcielibyśmy nauczyć dzieci odpowiednich nawyków zdrowotnych i higienicznych dotyczących jamy ustnej i zebów, które pozwolą zachować na długi czas zdrowe i radosny uśmiech.

Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę, niz zęby stałe, dlatego im dłużej pozostaną zdrowe, tym mniejsze jest ryzyk wystąpienia próchnicy w zębach stałych oraz wad zgryzu.

Badania wykazują, że profilaktyka w zakresie higieny jamy ustnej przynosi znacznie lepsze efekty, gdy jest ukierunkowana na zapobieganie próchnicy, niż na jej leczeniu.

 

 

95% dzieci i młodzieży w Polsce cierpi na próchnicę!!!

Zdrowe zęby i dziąsła przyczyniają się do zachowania zdrowia ogólnego, prawidłowego rozwoju mowy i samoakceptacji, oraz wiary w samego siebie.

Dzięki profilaktyce u dzieci będziemy w stanie zapobiec próchnicy zanim sie pojawi. Profilaktyka ma na celu zwiększyć odporność zębów na powstawanie próchnicy.

 

 

Korzyści dla dziecka:

- spadek próchnicy,

- fluor działa szybko i bezpośrednio na szkliwo,

- fluor działa długo po szczotkowaniu zębów (duża zawartość fluoru w preparacie),

- nauka i kontorola prawidłowej metody szczotkowania dla danej grupy wiekowej.

Zajęcia przeprowadzane są od 3 roku życia w grupach kilkuosobowych pod opieką lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej. Pokaz prawidłowego szczotkowania zębów, wraz z ogadanką, przeprowadzany jest na dużym modelu szczeki a następnie każde z dzieci otrzymuje do rączki mały model ze szczoteczką i ćwiczy w grupie pod kontrolą prowadzącej ćwiczenia. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymuje szczoteczkę dziecięca wraz z preparatem fluorowym i szczotkuje swoje zęby nauczona techniką, jeżeli samodzielnie nie potrafi my pomagamy. Ponadto dzieci zapoznają sie z próchnica zębów na krótkim, rysunkowym filmie w formie zabawy.

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.