Zasady logopedyczne

ŻELAZNE REGUŁY WYCHOWAWCZE DLA MŁODYCH RODZICÓW

1. Nigdy przy dzieciach nie kłóćcie się. Jeżeli zaistnieją nieporozumienia, załatwiajcie to między sobą, bez świadków.
  2. Nigdy przy dzieciach nie róbcie wymówek i nie sprzeczajcie się, zwłaszcza na ich temat.
  3. Nigdy nie pozwalajcie dzieciom na rzeczy zabronione przez drugie          z rodziców.
  4. Nigdy nie zwierzajcie się dziecku z wzajemnych żalów.
  5. Nigdy w obecności dzieci nie wypominajcie sobie wad ani przewinień.
  6. Nigdy nie podważajcie szacunku ani nie osłabiajcie miłości dziecka do drugiego z rodziców.
  7. Nigdy nie mówcie dziecku: „Tylko nie mów tego mamie”, albo „Nic nie powiedz ojcu”.
  8. Nigdy nie mówcie dziecku: „Powiem tatusiowi, jaki byłeś niegrzeczny”. Jeśli dzieci straszy się ojcem, to jak mogą go kochać i mieć do niego zaufanie?
  9. Nigdy nie wydawajcie dzieciom nieprzemyślanych poleceń. Nie wolno ich też co chwila zmieniać, aby dziecko nie spostrzegło, że nakazy i zakazy zależą wyłącznie od chwilowych humorów czy nastrojów.
  10. Nigdy nie wyróżniajcie żadnych z dzieci, lecz wszystkie traktujcie sprawiedliwie.
  11. Nie bądźcie rodzicami, którzy wszystko wykonują za dzieci, ale stawiajcie im słuszne wymagania i powoli wdrażajcie do samodzielnej pracy.
  12. Bądźcie tacy, jakimi chcielibyście widzieć wasze dzieci.