Koronawirus - Ważne informacje

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Dorośli zobowiązani są do ciągłego czuwania nad bezpiecznym poruszaniem się dzieci w Sieci. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, bądź obecny w jego życiu – również tym wirtualnym. Pamiętaj, że krzywda wyrządzona dziecku w wirtualnym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera. Zadbaj o dziecko, a potem naucz je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJEGO DZIECKA W SIECI

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzony w Sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać oraz sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
  2. Umieść komputer w ogólnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje w Internecie. Jeżeli ma komputer w swoim pokoju, niech monitor będzie zawsze zwrócony w stronę drzwi.
  3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści w Sieci. Jeżeli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka
    z osobami poznanymi w Sieci, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że
    w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
  4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność!
  5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Sieci. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
  6. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że działa na nim zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Stosuj oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej.

Pamiętaj jednak, że żaden program nie zastąpi uwagi rodzica.

1. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia
    w Sieci!
  2. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie informacji i oznaczeń PEGI na http://www.pegi.info.pl
  3. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
  4. Zapoznaj się z tematyką cyberprzemocy w wirtualnym świecie.

CZY WIESZ W JAKIE GRY KOMPUTEROWE GRA TWOJE DZIECKO I CO TO JEST „SYSTEM PEGI”?

Ogólnoeuropejski system kwalifikacji gier (Pan-Europen Game Information, PEGI) to system ratingu wiekowego stworzony w celu udzielenia rodzicom pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych.

Znaki PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Wskazują one kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16, 18 i dostarczają informacji
o treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich.

PEGI 3+ dla wszystkich grup wiekowych

PEGI 7+ zawierają dźwięki lub sceny przerażające najmłodszych

PEGI 12+ gry pokazujące przemoc o realistycznym charakterze skierowaną przeciw fantastycznym postaciom

PEGI 16+ symbol nadawany jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wygląda tak jak w rzeczywistości

PEGI 18+ gry dla dorosłych przedstawiające daleko posuniętą przemoc powodującą u widza uczucie odrazy.

Nieumiejętny i zbyt często wykorzystywany komputer i Internet może zaburzyć wiele sfer rozwoju dziecka.

Nadmierna fascynacja grami prowadzi do zatarcia granicy pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym, czyli fikcją.

INRORMACJA O TREŚCI GRY KOMPUTEROWEJ NA OPAKOWANIU

KOMPUTER MOŻE SZKODZIĆ ZDROWIU

Nadmierne oraz niekontrolowane korzystanie z komputera i Internetu szkodzi zdrowiu i może być przyczyną różnych chorób (oczu, stawów kręgosłupa), może prowadzić do uzależnień, wyizolowania, nieetycznych zachowań, wywoływać agresję, itp.

Małym dzieciom należy ograniczyć korzystanie z komputera do 2 godzin w tygodniu. Starsze dzieci korzystające często z komputera, powinny robić przerwy w pracy co godzinę 15 minut.

SZUKAJ INFORMACJI I WSPARCIA W SIECI

Dowiedz się więcej o zagrożeniach dzieci w sieci:

W SYTUACJI ZAGROŻENIA SZUKAJ POMOCY

Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, nie działaj na własną rękę, powiadom policję 997 lub 112. Zgłaszaj nielegalne treści.

PRZEKAŻ DZIECKU!!!

W razie poczucia zagrożenia w Internecie, powinno powiedzieć zaufanej osobie dorosłej, najlepiej rodzicom lub zadzwonić po poradę

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.

Drodzy uczniowie!

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.

Drodzy Rodzice prosimy o zapoznanie się z poniższym tekstem " Jak rodzić sobie z koranawirusem:  tutaj

Drodzy Rodzice zachęcamy do wysłuchania rozmowy  Pani psycholog na temat  " Lęk - koronawirus" tutaj